Fő tevékenységünk a nagy teljesítményű klímaberendezések és folyadékhűtők, valamint ezekhez kapcsolódó gépészeti berendezések telepítése, forgalmazása és szervizelése. Teljes körű szolgáltatást nyújtunk partnereink számára az ipari klimatizálás terén.
Kiszolgáljuk a lakosság körében felmerülő klimatizálási igényeket is, melyhez szintén magasan képzett szakembereket és kiváló minőségű készülékeket tudunk biztosítani.
Szerver klímák
Szerver és vezérlőtermek, adatközpontok és egyéb, elektromos helységek speciális hűtése.
Az elektronika és számítástechnika a rohamos fejlődésével egyre több területen elengedhetetlen. Az elektronikai berendezéseket különböző okokból, jellemzően kisebb helyekre bezsúfolják.
Ezek a berendezések jelentős hőt termelnek, ezért üzembiztos működésükhöz, megfelelő hőmérséklet biztosítására van szükség. Abban az esetben, ha nincs megfelelő hőelvezetés, szellőztetés vagy hűtés, akkor az a szerverberendezések leállását, tönkremenetelét, rosszabb esetben akár adatvesztést is eredményezhet. Mindez kiküszöbölhető - speciális szerverhűtő, - szerverklíma berendezésekkel, melyek a legszélsőségesebb körülmények között is biztonsággal működnek és biztosítják a megfelelő hőmérsékletet.
Szerverklímák, szerverhűtők legfontosabb kritériumai:
- inverteres fokozatmentes teljesítmény szabályzás
- hűtés mínusz 20 fokos külső hőmérséklet esetén is
- szerverhűtésre programozott elektronika
- olajteknő fűtés (karterfűtés)
- hosszú csövezési távolság a beltéri és kültéri egység között (30-60m)
- automata újraindulás áramszünet esetén
- alacsony energiafogyasztás
- nagyfokú megbízhatóság, üzembiztosság
- megfelelő teljesítmény
A kereskedelemben kapható komfort klímaberendezések alkalmatlanok a szerverhűtési feladatokra. Ennek oka, hogy a számítógépek, szerverek és egyéb elektromos berendezések a nap 24 órájában hőt termelnek, ezért télen és nyáron egyaránt szükség van a hűtésükre. A komfort klímaberendezések nyári üzemmódra vannak méretezve, ez azt jelenti, hogy a legalacsonyabb külső hőmérsékletet, körülbelül + 16 fokban határozza meg hűtési üzemmódban. Ezáltal ahogyan csökken a külső hőmérséklet, úgy fog csökkeni a klímaberendezés kompresszora által szállított hűtőközeg hőmérséklete és nyomása egyaránt. A kültéri egység ventilátora folyamatosan hűti a kondenzátor hőcserélőjén keresztül a hűtőközeget, ennek köszönhetően túlhűt, azaz túlkondenzál. Hatására a hűtőközeg nyomása és a hőmérséklet folyamatosan csökken az egész hűtőrendszerben egyaránt. A beltéri egységben így elkezd a vízpára kifagyni az elpárologtató felületére. Ez folyamatosan meggátolja a rajta átáramló meleg levegő mennyiségét és idővel a levegőáramlás is teljesen megszűnhet. Következtében a klímaberendezés már nem hűti a levegőt, miközben folyamatosan dolgozik, vastagszik rajta a jég.
Ezen problémák kiküszöbölésére fejlesztettek az olyan rendszerek, melyek kimondottan szerverhűtésre tervezett, akár a kinti hideg levegőt légcsatornán vagy más hőcserélőn keresztül bejuttatott úgynevezett szabad hűtéssel is üzemelő ipari szerverhűtő klímaberendezések.
VRF / változó hűtőközeg tömegáram/ klímarendszerek
Ajánljuk irodaházak, üzletek, szállodák, sportlétesítmények, éttermek, közintézmények, teljes körű klimatizálására, fűtésére.
- HOSSZÚTÁVÚ Gondolkodás
- OLCSÓ üzemeltetés
- JÓ SZABÁLYOZHATÓSÁG
A klímaberendezés gyártók különböző nevekkel látják el saját VRF termékeiket (MDV, DVM, SDV, VRV, MULTI V), de működésük alapjait tekintve mindegyik klímaberendezés megegyezik.
A klímaberendezéseket gyártó vállalatok különböző néven dobják piacra berendezéseiket működésük alapjait tekintve viszont mindegyik azonos
VRV, VRF, DVM, MDV, SDV
A VRV /Variable Refrigerant Volume/ a DAIKIN cég védett márkaneve ezért a hasonló működésű klímarendszereket a szakma VRF-nek /változó hűtőközeg áram/ szokta nevezni.
Az első VRF berendezések még ki/bekapcsolós kompresszorral üzemeltek, de az egyedi sajátosságának tekinthető gerincvezetékes csőrendszer már 6 db beltéri egységet tudott kiszolgálni. A fejlesztéseknek, az inverteres és a precíziós vezérlő és szabályzó technológiának köszönhetően, ma már egy kültéri egységre, akár 64 db beltéri egység is csatlakoztatható. A csővezeték hossza akár 1000 méter is lehet, mindez lehetővé tette, hogy a VRV, VRF rendszerek mára a klimatizálás csúcsát jelentik.
A VRV, VRF integrált klímaszabályozás legfőbb elemei:
- változtatható fordulatszámú vagy változtatható teljesítményű kompresszorral felszerelt kültéri egység
- gerincvezetékes csőhálózat, a fűtési rendszerekhez hasonlóan
- adagolószeleppel ellátott beltéri egységek (számuk akár 64 db is lehet)
- a kül, -és beltéri egységeket összekötő elektromos vezetékek
- az elektronikai egység, mely képes a rendszer összehangolt működtetésére
A VRV, VRF integrált klímaszabályozás előnyei:
- egyszerű telepíthetőség
- nincsenek szerelvények a csővezeték rendszerben
- kis átmérőjű csővezetékek
- pontos és jó szabályozhatóság
- fajlagosan kis kültéri méret
- jó hatásfok
- nagyszámú beltéri egység telepíthető
- fűtési/hűtési megoldás teljes körűen
- egyszerű, gerincvezetékes csövezési rendszer
- szabályozható befújt levegő hőmérséklet
- kisméretű beltéri egységek
- alacsony zajszint
- elpárolgási és kondenzációs folyamatok kihasználása
A VRV rendszerről
A VRV rendszer, egy többzónás légkondicionáló rendszer, változó hűtőközeg-tömegáram szabályozással. Ezzel a technológiával külön szabályozhatóak az épület egyes helyiségei és szintjei.
A VRV teljes megoldást nyújt
- fűtéshez,
- hűtéshez,
- szellőztetéshez,
- meleg víz előállításához,
- légfüggönyökhöz
- és központi szabályozáshoz
Működése
Röviden, egy nagyobb teljesítményű split kültéri egységbe szerelünk bele egy, vagy több inverteres /változtatható fordulatszámú/ kompresszort. Kialakítunk egy, a fűtési rendszerhez hasonló gerincvezetékes csőrendszert. Majd a kialakított csőhálózathoz, elektromosan összekötve a beltéri és kültéri egységeket, csatlakoztatunk több darab, elektronikus adagolószeleppel ellátott beltéri egységet. Majd az így kapott rendszer kültéri és beltéri egységeit, a megfelelő elektronikával ellátjuk, ami képes lesz a rendszer összehangolt működtetésére. Tulajdonképpen ez a VRF rendszer.
Előnyei
- Az alacsony üzemeltetési költség
A VRV rendszer, a rendkívül hatékony kültéri és beltéri egységekkel, hő visszanyeréssel és inverteres technológiával, valamint az intelligens energiafogyasztás szabályozással, szezonális hatékonyságra optimalizált - Pontos zónaszabályozás
Energia takarítható meg a szintek és helyiségek különálló szabályozásával, sok esetben ez teszi a VRV rendszert ideális megoldássá - Személyes komfort
A VRV rendszerek a friss levegő ellátását is biztosítják, a megfelelő hőmérsékleten, a megfelelő páratartalommal, mindezt nagyon alacsony zajszinten - Megelőzhető a hideg légáramlatok kialakulása
Fokozott rugalmasságot biztosít a változó hűtőközeg hőmérséklet és a folyamatos fűtés technológiával - Moduláris rendszere az épület, különböző részeinek terhelés-elosztásában is fokozott rugalmasságot biztosít
- Konfigurátora segítségével az üzembe helyezés még egyszerűbb.
- Akár 64 db beltéri egység 1 rendszeren, nagyobb számú beltéri esetén több rendszert kell kialakítani, viszont a vezérlést össze lehet fűzni és máris egy rendszerként kezelhető az összes beltéri egység.
- Egyszerű gerincvezetékes csőhálózat, hosszú csőszakaszokkal.
- Nincs hőcserélő miatt veszteség.
- Nem szükséges szivattyút beépíteni.
- Nagyon magas hatásfok.
- A szükséges csőrendszer kisméretű, nem tartalmaz sok szerelvényt.
- A beavatkozó szervek a beltéri egységbe vannak integrálva, míg egy folyadékhűtős megoldásnál számtalan alkatrészt kell a csőhálózatba beépíteni.
- Teljes körű kompakt hűtési és fűtési megoldás.
- Nagyon jó szabályozhatóság.
- Központi vezérlés, egyedi igények meghatározása akár minden egyes beltérire vonatkoztatva.
- Költségmegosztás lehetősége.
- Nagy beltéri típus választék és teljesítménytartomány.
- Fűtésben H tarifáról is üzemeltethető.
- Alacsony kültéri és beltéri zajszint.
- Gyors hűtés/fűtés átállás.
- VRF rendszereknél nincs szükség télisítésre, nincs fagyveszély, nem kell fagyállót alkalmazni.
- Hő visszanyerős háromcsöves rendszereknél egyszerre lehetséges a hűtés és fűtés ugyanazon rendszerrel. Ha az épületen belül az egyik helyiségben hűteni, a másikban pedig fűteni kell, akkor a hűtött térből elvont hőt nem a kültéri adja le a környezetnek, hanem a fűtendő helyiségbe szállítja azt. Ez a megoldás nagy energia megtakarítást jelent. Nagy szerver termek esetében, az innen elvont hővel, az épület más irodái fűthetők.
Hátrányok
- Fontos figyelembe venni a helyiségek térfogatát, a rendszer hűtőközeg mennyiséget, és az ide vonatkozó jogszabályokat.
- Fűtési üzemben és olaj visszatérítésnél a leolvasztás alkalmával, áramlási zajok léphetnek fel a beltéri egységekben.
Folyadékhűtők
Alkalmasak technológiai hűtésre, irodaház, pláza, szálloda családi ház klimatizálására.
Egy kompakt készülék, mely magában foglalja a hűtéstechnikai alkatrészeket és ezáltal hideg víz, hőszivattyús modelleknél pedig meleg víz előállítására alkalmas. A folyadékhűtők működésüket tekintve, hasonlóak a hagyományos hűtőszekrényhez, annyi különbséggel, hogy ebben az esetben nem a levegőt hűtjük, hanem a berendezés hőcserélőjében keringetett közvetítő közeget, a vizet vagy fagyállót. Az 5-7 Celsius fokra lehűtött folyadékot, szigetelt csőhálózaton keresztül, szivattyú keringeti a beltéri egységekben (pl. fan-coilokban, légkezelő hőcserélőkben) és ezek hűtik, bizonyos esetekben pedig fűtik a helyiség levegőjét. A folyadékhűtők teljesítménytartománya igen széleskörű. Léteznek 5kW-os, de 1,5MW teljesítményű gépek is. Létezik kompresszoros, de abszorpciós berendezés is. A folyadékhűtők lehetnek, hidraulikai blokkal felszereltek, ebben az esetben a berendezés tartalmazza a folyadék oldali szivattyút, a puffertárolót, vagy pedig a nélküliek, ez esetben a szivattyút külön tervezni kell és beszerezni az adott rendszerhez. A folyadékhűtőket víz vagy léghűtéses kondenzátorral készítik. Létezik légcsatornázható változat is. A folyadékhűtők szinte az összes hűtési igényt képesek kielégíteni.
Előnyök
- Széles típusválaszték
- Nagy teljesítménytartomány
- Könnyen telepíthető kompakt típusok
- Szinte korlátlan szerelési távolság és szerteágazó csőrendszer
Hátránya
- Fajlagosan nagyméretű berendezés
- Nagy keresztmetszetű csövek
- Külön gépház kialakítása szükséges, nagyobb berendezéseknél
- Nagyobb beltéri méretek a VRF-hez képest
- Több hőcsere a közvetítő közeg miatt, ezért lényegesen rosszabb hatásfok